Izaberi zdravlje logotip

Ovdje ste: Fizičko zdravlje / Prehrana / Dijeta od povrća ili zdravlje iz povrća

Dijeta od povrća ili zdravlje iz povrća

Jedini proteini se ne nalaze samo u mesu, ribi, jajima i mliječnim proizvodima: tu su i dragocjeni proteini iz povrća, sjemenki, žitarica, mahunarki i klica. Za samo sedam dana vraćaju tonus tkivima i eliminiraju nadutost, a pri tom ne opterećuju jetru i bubrege,te  što je najvažnije, ne stvaraju toksine.
 
Često se govori o proteinskim dijetama kao nepogrešivom načinu za skidanje kilograma bez najneugodnije posljedice za one koji su uspjeli  smršaviti: omlitavjelog tkiva!
Prednost ovih dijeta, koje propisuju velike količine mesa, ribe, mliječnih proizvoda i jaja, je činjenica da su proteini "cigle" pomoću kojih se naše tijelo svakodnevno izgrađuje. Bez proteina, organizam ne bi mogao živjeti i  razvijati se, otud i ta potreba da uvijek budu na jelovniku.
Prekoračena doza ima, međutim, kontraindikacije. Ako u toku probave jetra mora preraditi neumjerenu količinu životinjskih proteina, pojavit će se višak kiselina u krvi i "brdo" toksina koji zamaraju bubrege, primorane da svare sve te proteine, pretvore ih u amonijak i izbace kroz urin. Ovo stanje "intoksikacije" usporava metabolizam i, umjesto da slabimo, mi se nadimamo od vode i - sala.
Ako niste ljubitelj mesa, jaja i sireva  ili ste odlučili odmoriti se od ovih namirnica, saznajte kako  osigurati organizmu biljne proteine, a ne žrtvovati ni ukus ni sitost. Nitko ne kaže da morate odustati od mesa: dovoljno je  3 do 4 puta godišnje smanjiti unos i zamijeniti ga povrćem, žitaricama, sjemenkama, mahunarkama i suhim voćem. Dovoljno je  7 dana da se preoblikujete, oslobodite nadutosti, učvrstite tkiva, eliminirate  glad na nervnoj bazi i smršavite.
 
POLEN ZA DORUČAK
Razloženi na aminokiseline, životinjski i biljni proteini učestvuju u izgradnji mnogobrojnih tkiva: od mišića do kostiju, od noktiju do kose, od kolagena do hormona i krvi. Ako je točno da su meso, riba, jaja i mliječni proizvodi kompletni ili "plemeniti" izvori proteina zato što sadrže propisane doze svih esencijalnih aminokiselina, ne treba podcjenjivati ni značaj biljnih proteina koji ne predstavljaju nikakvo opterećenje za jetru i bubrege.
Da vidimo kako  ih rasporediti na tri glavna obroka, koristeći namirnice bogate antioksidantima koje sprječavaju stvaranje toksina, aktiviraju metabolizam i tope masne naslage. U poneki obrok smiju  zalutati i životinjski proteini za one koji bez njih, jednostavno, ne mogu. Krenut ćemo od najvažnijeg - doručka koji treba isporučiti cjelodnevnu dozu energije.
 
Moć polena. - Čim se probudite, popijte pola čaše neohlađene i negazirane vode (eliminira noćne toksine i potiče diurezu)  uzmite žličicu polena: proizvod iz košnice sadrži 35 posto proteina, 5 do 7 puta više od mesa. Sadrži i šećere, enzime, vitamine i prirodne antibiotike.
Savjet. - Ako vas "goli" polen odbija, možete ga pomiješati sa žličicom jogurta od soje. Na taj način osiguravate i dragocjene biljne fitohormone koji daju koži čvrstinu i elastičnost.
Biljno mlijeko brzo zasiti. - Ujutro možete popiti šalicu rižinog  ili soja mlijeka, na sobnoj temperaturi ili malo podgrijanog. Biljna mlijeka, posebice sojino, sadrže proteine i pravi su rudnik željeza  i vitamina, sa zanemarivo malim postotkom  masti. Piju ga i oni koji ne podnose kravlje mlijeko.
Moguća zamjena. - Ako ne volite ukus "praznog" mlijeka, dodajte mu žličicu ječma u prahu, zobene pahuljice ili musli. Povećavate količinu biljnih proteina i osiguravate kalcij, mineral koji jača kosti i sprječava glad na nervnoj bazi.
Med umjesto šećera. - Umjesto bijelog šećera, koji vas puni "praznim" kalorijama, uzmite med: sadrži vitamine, enzime i mineralne soli, zaslađuje i u maloj dozi ne ugrožava liniju (dovoljna je žličica za šalicu napitka). Med podiže imunost, olakšava apsorpciju proteina i ubrzava metabolizam.
Dodatna pomoć. - Namažite tanak sloj meda na krišku crnog raženog kruha: raž je žitarica sa najviše proteina (16 posto) i ima visoku vrijednost fosfora, važnog za metabolizam. Vlakna raženog kruha melem su i za crijeva.
Što ste postigli? - Ubrzali ste metabolizam. Naoružali se energijom. Spriječili glad na nervnoj bazi.
 
A ZA RUČAK - RAVAN TRBUH!

Često su naši podnevni obroci loša kombinacija životinjskih i biljnih proteina. Na primjer, klasične lazanje s umakom od mljevenog mesa, bešamel-sosom i rendanim sirom. Posljedica: dugo i teško varenje koje tjera jetru na prekovremeni rad. Može i drugačije...
 
AKO JEDETE KOD KUĆE

Predjelo. - Potaž od povrća sa špinatom, karfiolom, prosom i lećom. Ili, kao zamjena, klasični grah sa tjesteninom (pašta fažol).
Trik. - Ako vas grah  nadima, kad ga obarite napravite od njega pire i dodajte tjestenini ili čorbi pri kraju kuhanja. Siguran način da trbuh ostane ravan!
Glavno jelo. - Šnicla od soje ili kuhano jelo od zrna soje u umaku od rajčice, sa salatom od svježih gljiva, brokula obarenih na pari i sojinih klica. Podsjećamo da su klice, na primjer one od salate potočnice, najkompletniji oblik biljnih proteina. Ako ne volite svježe klice u salati, možete ih propržiti sa žličicom ulja i sjemenkama sezama.
Trik. - Šniclu od soje možete zamijeniti filetom bijele ribe pečenim u pećnici: odstupate od pravila, ali zato dobijete dozu "dobrih" masti omega-3, velikih prijatelja srca i krvotoka.
Desert. - Voćna salata od suhog grožđa, pola banane, kivija, ananasa isječenog na kockice, dva jezgra oraha ili nekoliko lješnjaka i sokom od limuna.
Trik. - Rado biste svom desertu pojačali proteine? Dodajte mu žličicu polena.
 
AKO JEDETE IZVAN KUĆE

Sendvič ili tost od integralnog kruha sa mrvicom senfa, grilovanim povrćem (tikvice, patlidžan, paprika) i rukolom a, ako baš morate, i kriškom pršuta. Alternativa je velika miješana salata sa rukolom (100 grama sadrži 2,6 g proteina), rotkvicama, celerom, graškom, kukuruzom, zelenim maslinama i svježim gljivama. Ako uz salatu pojedete i komad integralnog ili raženog kruha, sadržaj biljnih proteina dodatno će se povećati. Sve treba začiniti maslinovim uljem.
Što ste postigli. - Mišići i tkiva su čvrsti i zategnuti. Nema pada energije ni popodnevne gladi. Osigurali ste vlakna i pomogli crijevima.
 
POGODI ŠTO IMAM ZA VEČERU
Nutricionisti se slažu da navečer treba izbjegavati ugljikohidrate u korist proteina. Razlog? Poslije zalaska sunca metabolizam posustaje i teže vari namirnice kao što su ugljikohidrati, a posljedica su masne naslage.
To je razlog što večernji obrok, potpuno ili djelomično, treba da bude sastavljen od "zelenog" mesa.
Predjelo. - Potaž od tikve sa malo rendanog ovčjeg sira i sjemenkama sezama i tikve (po jedna žličica). Združeni, ovi sastojci predstavljaju prvoklasni izvor proteina. Drugi izbor je tanjur špageta od riže  ili soje, začinjenih svježom rajčicom i bijelim lukom.
Trik. - Ako želite bogatiju čorbu, dodajte joj šaku prosa i začinite ju maslinovim uljem.
Glavno jelo. - Šnicla od soje, salata od obarenih tikvica sa sjemenkama suncokreta i svježim sojinim klicama, začinjena maslinovim uljem i jabukovim octom; kriška raženog kruha.
Desert. - Jogurt od sojinog ili rižinog  mlijeka.
Piće. - Umjesto vode i vina, za vrijeme obroka treba popiti jogurt rastvoren u čaši negazirane vode. Sastojci se dobro promiješaju, a prije služenja im se doda malo svježe mljevenog crnog papra. Tako dobiveni proteinski napitak saveznik je metabolizma.
Što ste postigli. - Otarasili se viška tečnosti i masnih naslaga. Skladno povećali mišićnu masu. Bolje spavate i imate ljepši ten. Pripremili ste crijeva za jutarnje pražnjenje.

Joomlart